Please wait
يكشنبه 27 بهمن 1398 امداد باطری 591 0

راه های جلوگیری از سولفاته شدن باتری خودرو چیست؟

روشهای مختلفی برای پیشگیری از سولفاته شدن باتری وجود دارد اما در ابتدا تعریفی از کلمه سولفاته داریم سپس راه های جلوگیری از سولفاته شدن باتری ماشین را شرح میدهیم.

یکی از موضوعات رایج در باتری خودرو سولفاته شدن باتری میباشد که در این مقاله سعی کردیم  اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار بدهیم

عموما سولفاته شدن باتری ماشین باعث می شود تقریبا نیمی از عمر مفید باتری کاهش پیدا کند.

 

منظور از سولفاته  چیست؟

می توان گفت که ورقه های سربی که درون باتری جای دارند، عامل تعیین کننده سلامت باتری هستند. زمانی جريان در باتری توليد می شود كه اسيد سولفوريک با همین ورقه های سربی واكنش دهد. هر زمان که باتری در حال تخلیه شدن باشد، سولفات موجود در باتری بر روی این ورقه های سربی جمع شده و از این رو باتری توانایی خود را برای تولید کردن جریان برق از دست می دهد. همین طور هر زمان که مولد جریان را برای شارژ مجدد در مسیر های مربوطه به حرکت در می آورد، همین سولفات های انباشته شده بر روی ورقه های سربی وارد محلول شده و عملیات شارژ را مختل می نماید.

با گذشت زمان این سولفات های انباشته شده برای همیشه و به صورت دائمی به ورقه ها چسبیده و مانع از این می شوند که باتری توانایی ذخیره الکتریسیته را داشته باشد.

سولفاته شدن یک نوع واکنش مابین بخار و آب می باشد که باعث اختلال در عملیات برق رسانی خودرو شده و باتری به صورت تدریجی ضعیف شده و در نهایت کاملا از بین می رود.

راه های پیشگیری از سولفاته شدن باتری خودرو :

این که شما بدانید باتری ماشین شما در وضعیت ناسالم به سر می برد و بتوانید با اقدامات مناسب و به موقع از آسیب رسیدن جدی به باتری جلوگیری کنید بسیار حیاتی است.

عوامل گوناگونی مانند شارژ ناقص،استارت های مکرر در طول روز ، رانندگی های مکرر در مسافت های کوتاه ، شارژهای مکرر و بیش از حد و ... دلیل سولفاته شدنباتری خودو می باشد.

   یکی دیگر از راه های جلوگیری از سولفاته شدن باطری ماشین این است که شما پایه های قطب های منفی و مثبت باتری یعنی دقیقا همان جایی که با درپوش در تماس است با گریس چرب کنید و پس از اینکه محل مورد نظر حسابی با گریس چرب شد کمی مایع ظرف شویی ریخته تا از سولفاته شدن جلوگیری کند.

روش دیگر شما می توانید مرتب با محلول جوش شیرین و آب سر باتری ها رو بشویید تا از سولفاته شدن باتری خودرو جلوگیری نمایید. برای اینکار می توانید حدودا یک قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و با استفاده از یک برس فلزی سرباتری ها را شستشو داده و سپس قسمت مورد نظر را کاملا خشک نمایید.

یک روش هم که در میان رانندگان قدیم شایع بود قرار دادن قند خیس بر روی سر باتری خودرو بود که هنوز دلیل کارشناسی برای این مورد بیان نشده ولی باید گفت که موثر بوده .

مناسب ترین و اصولی ترین راه این است که سرپوش های لاستیکی را از بازار تهیه کرده تا از سولفاته شدن باطری ماشین خود جلوگیری کنید.

 

 

 

 

آموزش #امداد باتری سولفات سولفاته باتری ماشین باتری خودرو 
اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه پست الکترونیک خود را وارد کنید.