Please wait
شنبه 28 خرداد 1401 امداد باطری 10231 42

چگونه نگهداری پیشگیرانه از خودرو داشته باشیم؟

شاید تا به حال اصطلاح نگهداری پیشگیرانه را شنیده باشید ولی مفهوم درست آن و زمان انجام آن را ندانید. مراقبت پیشگیرانه در واقع تنها کاری است که می توانید برای حفظ سلامت خودرو در درازمدت و پیشگیری از تعمیرات در آینده انجام دهید و در نتیجه پولتان را پس انداز کنید. هر کسی که با خودرو سر کار داشته باشد یا پول زیادی صرف تعمیرات آن کرده باشد...

 

 همراهان گرامی امداد باتری ، شاید تا به حال اصطلاح نگهداری پیشگیرانه را شنیده باشید ولی مفهوم درست آن و زمان انجام آن را ندانید. مراقبت پیشگیرانه در واقع تنها کاری است که می توانید برای حفظ سلامت خودرو در درازمدت و پیشگیری از تعمیرات در آینده انجام دهید و در نتیجه پولتان را پس انداز کنید.

 

هر کسی که با خودرو سر کار داشته باشد یا پول زیادی صرف تعمیرات آن کرده باشد به شما خواهد گفت که از نگهداری پیشگیرانه غافل نشوید. کارهای ابتدایی و پایه مثل تعویض روغن، چک کردن فشار باد لاستیک و بررسی قسمتهای مختلف طبق برنامه مشخص مانند چکاپ کردن منظم نزد دکتر است. با این روش سلامت خودرویتان را حفظ می کنید و هر اشکال جدی را قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل عمده شود حل می کنید.

جدول سرویسهای دوره ای خودرو

یکی از مهمترین اصول سرویس و نگهداری خودرو انجام سرویسهای دوره‌ای آن است. سرویس‌های دوره‌ای مورد نیاز، معمولاً به صورت جدول تنظیم می‌شود و در دفترچه راهنمای خودرو موجود است. به عنوان مثال، شکل زیر جدول سرویس‌ دوره‌ای خودرو تیانا را نشان می‌دهد.

در ستون عمودی، شرح سرویس و در ردیف افقی فاصله زمانی یا کیلومتر سرویس نوشته می شود.

سرویس و نگهداری خودرو

برخی حروف اختصاري مورد استفاده در جدول سرويسهاي دوره اي و معنی هر کدام در زیر آمده است:
ب : بازديد و كنترل و در صورت نياز تنظيم و يا تعويض
پ : پاك گردد
ت:تعويض گردد
ر: روغنكاري گردد.
در شرایط کارکرد عادی هر 10000 کیلومتر مسافت طی شده، معادل 6 ماه کارکرد خودرو است.

اول از همه دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید:

به دفترچه راهنمای خودرو توجه کنید. فارغ از اینکه چه خودرویی سوار هستید برنامه سرویس و نگهداری همیشگی آن در دفترچه موجود است. از اسطوره سازیهایی که گاه و بیگاه می شنوید (مثلا تعویض روغن هر 5000 کیلومتر) خودداری کنید و سرویس های خودرو را فقط طبق دفترچه انجام دهید. در دفترچه نوع روغن و بنزین و زمان تعویض فیلترها و تسمه ها و ... ذکر شده است. امروزه حتی برای کسانی که به عملکرد خودروی خوب علاقه مند نیستند این موضوع شده که رسیدگی منظم طبق برنامه معین در دفترچه راهنما باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها می شود.

با صرف هزینه اندک برای اجرای موارد ساده زیر می توانید از تعمیرات پر هزینه در آینده پیشگیری کنید:

1 – خودرویتان را خودتان بررسی و بازدید کنید:

اگر همیشه یک بررسی سریع انجام دهید متوجه موارد غیر عادی می شوید. مثلا وضعیت چراغها را بررسی کنید شاید ساده باشد ولی ممکن است از خطری بزرگ نجاتتان دهد. یک ابزار ساده برای سنجش باد تایر با خود همراه داشته باشید و هر ماه فشار باد را چک کنید. مطمئن شوید که تایرهای شما به اندازه کافی آج دارند. به هر صدای عجیب و غریبی که داخل یا خارج از خودرو شنیده می شود توجه کنید. هر چیز غیر عادی را نادیده نگیرید.

2 – یاد بگیرید چطور وضعیت مایعات را چک کنید:

حتی اگر بلد نیستید چطور ضدیخ یا مایع هیدرولیک خودرویتان را تعویض کنید حداقل بگیرید که چطور سطح آن را چک کنید. در بعضی موارد (مثل مایع هیدرولیک فرمان) شما می توانید سطح مایع داخل مخزن را از بیرون ببینید ولی بعضی از آنها مثل روغن موتور یک گیج دارند که با در آوردن آن می توانید سطح مایع را بر اساس درجه بندی روی آن تشخیص دهید. حتی اگر در دفترچه راهنمای خودرویتان توضیح زیادی راجع به روغن گیربکس یا ضدیخ نداده بودید از باز کردن کاپوت و پیدا کردن مکان آنها نترسید. اگر کسری داشتند جبران کنید یا در صورت نیاز تعویض کنید. هیچ وقت نشتی هیچیک از مایعات را نادیده نگیرید.

3 – بررسی وضعیت تسمها و تعویض به موقع آنها در صورت نیاز:

بسیاری از مردم به شما می گویند که مثلا هر 96000 کیلومتر تسمه تایم و هر 64000 کیلومتر تسمه دینام عوض کنید یا مقداری زودتر و دیرتر. به این حرفها گوش نکنید و با مراجعه به دفترچه راهنما زمان تعویض دقیق را برای هر خودرو خواهید دید. اگر دفترچه راهنمای خودرویتان را پیدا نمی کنید می توانید به صورت آنلاین جستجو کنید و موعد مقرر برای تعویض تسمه های خودرویتان را پیدا کنید. به مکانیک خود بگویید که تسمه ها را برای شما بررسی کند و در صورتی که وضعیت خوبی نداشتند قبل از اینکه پاره شوند آنها را تعویض کنید. اگر این کار را نکنید با بریدن تسمه ها متوجه هزینه ها و خسارتهای گزافی خواهید شد.

4 – روغن موتور را چک کنید و منظم آن را تعویض کنید:

فرقی نمی کند که گیج روغن خودروی شما از چه نوعی باشد باید یاد بگیرید چطور وضعیت روغن را چک کنید. با دانستن فرق بین روغن تمیز و روغن کثیف و سیاه یا روغن شیری رنگ می توانید از وضعیت موتور اگاهی و ایرادهای احتمالی آن پیدا کنید. مطرح کردن یک توصیه جهانی برای زمان تعویض روغن کار ساده ای نیست و بهتر است بر اساس دفترچه راهنمای خودرو زمان تعویض روغن را رعایت کنید. از طرفی روغن را زودتر از موعد مقرر تعویض نکنید. اکثر خودروهای امروزی تا 10 هزار کیلومتر نیازی به تعویض روغن ندارند بنابراین با زود عوض کردن (مثلا هر 5000 کیلومتر) پولتان را هدر ندهید.

5 – وضعیت باطری را چک کنید و در صورت نیاز دو سر آن را تمیز کنید:

بیشتر باطری های امروزی نیازی به رسیدگی خاص ندارند ولی باید جای باطری را بلد باشید و مطمئن شوید که دو سر آن رسوب ندارد یا آگر باطری تر باشد باید از عدم نشتی آن مطمئن باشید. اگر سر باطری کثیف بود با مسواک مخصوص آن را تمیز کنید. از سفت بودن کابل مثبت و منفی دو سر باطری مطمئن شوید. دستگاه مخصوص تست باطری و کابل باطری به باطری را همراه داشته باشید تا هنگام از کار افتادن باطری بتوانید بدون هل دادن موتور را روشن کنید زیرا هل دادن ممکن است باعث شود تسمه تایم از تنظیم خود خارج شود.

6 – تعویض تیغه های برف پاک:

اگر احساس کردید که تیغه ها شیشه را به درستی تمیز نمی کنند و دیدتان محدود شده است هر چه زودتر آنها را تعویض کنید زیرا دید شما به بیرون بسیار اهمیت دارد و همیشه شیشه جلو را هم از بیرون و هم از داخل تمیز کنید.

7 – فیلتر هوای کابین را تعویض کنید:

در بیشتر خودروها دسترسی به فیلتر کابین راحت هست و فقط با باز کردن یک جعبه می توانید آن را تعویض کنید پس این کار به دیگران واگذار نکنید. با تعویض فیلتر از هوای بهتر داخل کابین لذت می برید.

8 – تعویض فیلتر هوای موتور:

دسترسی به فیلتر هوای موتور ممکن است کمی سخت تر باشد و تعویض به موقع آن مهم است. دفترچه راهنمای خودروی شما زمان یا کیلومتر تعویض آن را مشخص کرده ولی اگر به فیلتر دسترسی دارید وضعیت آن را بررسی کنید و اگر کثیف بود آن را عوض کنید. اگر بیشتر در ترافیک یا مسیرهای طولانی هستید فیلتر هوای شما زودتر کثیف می شود و باید زودتر نسبت به تعویضش اقدام کنید.

9 – بررسی جا به جایی چرخش لاستیکها، بالانس چرخها و میزان فرمان:

همانطور که می دانید تایرهای جلو و عقب به صورت یکسان فرسوده و ساییده نمی شوند. یکی از علتهای آن تقسیم وزن نا برابر در اکثر خودروها در محور جلو و عقب است. برای اینکه فرسایش تایرها هماهنگتر و عمر تایر بیشتر شود باید طبق دستور العمل خاصی که در دفترچه راهنما ذکر شده (که معمولا هر 8000 کیلومتر است) تایرها را طبق الگوی خاصی جا به جا کنید.

اگر خودروی شما دیفرانسیل عقب است و تایرهای شما نیز جهت دار نیست برای اینکار کافیست طبق شکل زیر به صورت ضربدری تایر جلو سمت چپ را با تایر عقب سمت راست و تایر جلو سمت راست را با تایر عقب سمت چپ تعویض کنید.

 

اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو است و تایرهای شما نیز جهت دار نیست کافیست بر عکس روند بالا را انجام دهید یعنی تایر عقب سمت راست را با تایر جلو سمت چپ و تایر عقب سمت چپ را با تایر جلو سمت راست جا به جا کنید.

 

اگر خودروی شما دارای لاستیکهای جهت دار است فقط لاستیک جلو سمت راست با لاستیک عقب سمت راست و لاستیک جلو سمت چپ را با لاستیک عقب سمت چپ جا به جا کنید.

 

اگر هنگام رانندگی لرزش در فرمان احساس کردید اول از همه وضعیت بالانس چرخها را بررسی کنید و اگر خودروی شما در مسیر صافی حرکت نمی کند و به چپ یا راست انحراف دارد وضعیت میزان بودن فرمان را چک کنید.

10 – شمع ها را تعویض کنید:

اگر شمع های شما فرسوده شوند یا دوده و کربن بگیرند موتور خودروی شما به درستی کار نکرده و مصرف سوخت بالا می رود. اگر تعویض شمع خودروی شما کار سختی است و خودتان نمی توانید انجامش دهید بهتر است طبق توصیه دفترچه راهنما در موعد تعیین شده برای تعویض آنها توسط مکانیک اقدام کنید.

11 – تهیه برنامه مشخص برای سرویس ها و یادداشت کردن آنها:

برای اینکه از سرویس های قبلی خود آگاه باشید بهتر است آنها را در یک دفترچه به صورت منظم یادداشت کنید تا زمان سرویس بعدی را به راحتی تشخیص دهید. یکی دیگر از مزایای این کار این است که اگر مشکلی برای خودرویتان پیش آید با مراجعه به سرویس های قبلی می توانید از وضعیت خودرو تا حد زیادی مطلع شوید و راه حل مناسب برای رفع عیب را زودتر پیدا کنید.

باتری مناسب برای خودرو #نگهداری پیشگیرانه از خودرو-نحوه نگهداری پیشگیرانه از خودرو 
باتری 90 آمپر سوزوکی

3,320,000 تومان

باتری 100 آمپر سوزوکی

3,460,000 تومان

باتری 150 آمپر سوزوکی

5,710,000 تومان

باتری 200 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 35 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 100 آمپر صبا باتری - واریان

2,900,000 تومان

باتری 120 آمپر صبا باتری - واریان

0 تومان

باتری 200 آمپر صبا باتری - واریان

6,475,000 تومان

باتری 100 آمپر صبا باتری - کاسپین

2,780,000 تومان

باتری 120 آمپر صبا باتری - کاسپین

0 تومان

باتری 200 آمپر صبا باتری - کاسپین

0 تومان

باتری 45 آمپر اوربیتال وان

2,150,000 تومان

باتری 35 آمپر اوربیتال وان

1,890,000 تومان

باتری 45 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 35 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 66 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 70 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 74 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 60 آمپر سوزوکی

2,740,000 تومان

باتری 45 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 50 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 55 آمپر سوزوکی

0 تومان

باتری 70 آمپر صبا باتری

2,070,000 تومان

باتری 66 آمپر صبا باتری

2,040,000 تومان

باتری 60 آمپر صبا باتری

1,860,000 تومان

باتری 60 آمپر صبا باتری

0 تومان

باتری 66 آمپر صبا باتری

2,040,000 تومان

باتری 70 آمپر صبا باتری

2,070,000 تومان

باتری 90 آمپر صبا باتری

2,620,000 تومان

باتری 80 آمپر صبا باتری

0 تومان

باتری 50 آمپر صبا باتری

1,490,000 تومان

باتری 55 آمپر صبا باتری

1,710,000 تومان

باتری 55 آمپر صبا باتری

1,710,000 تومان

باتری 50 آمپر صبا باتری

1,490,000 تومان

باتری 74 آمپر صبا باتری

2,280,000 تومان

باتری 74 آمپر صبا باتری

2,280,000 تومان

باتری 80 آمپر صبا باتری

0 تومان

باتری 90 آمپر صبا باتری

2,620,000 تومان

باتری 50 آمپر اوربیتال وان

2,150,000 تومان

باتری 55 آمپر اوربیتال وان

2,310,000 تومان

باتری 60 آمپر اوربیتال وان

2,420,000 تومان

باتری 66 آمپر اوربیتال وان

2,635,000 تومان

باتری 70 آمپر اوربیتال وان

2,730,000 تومان

باتری 74 آمپر اوربیتال وان

2,730,000 تومان

باتری 80 آمپر اوربیتال وان

0 تومان

باتری 90 آمپر اوربیتال وان

3,480,000 تومان

باتری 100 آمپر اوربیتال وان سیلور

3,160,000 تومان

باتری 120 آمپر اوربیتال وان سیلور

0 تومان

باتری 150 آمپر اوربیتال وان سیلور

5,220,000 تومان

باتری 200 آمپر اوربیتال وان سیلور

3,760,000 تومان

باتری 50 آمپر اوربیتالEFB

0 تومان

باتری 55 آمپر اوربیتالEFB

0 تومان

باتری 60 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 66 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 70 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 74 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 80 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 90 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 100 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 120 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 150 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

باتری 200 آمپر اوربیتال EFB

0 تومان

اشتراک در خبرنامه امداد باطری

برای اشتراک در خبرنامه پست الکترونیک خود را وارد کنید.